B2C ” Business to Consumer ” yani firmadan tüketiciye anlamına gelen E-Ticaret modelidir. Bu modelde web site üzerinden fiyatlar net şekilde belirtilip, ürün özelliklerinin alıcıya her yönüyle  tanıtımından sonra tek taraflı belirlenen kriterler doğrultusunda satışlar online olarak gerçekleşir. Müşteriler ise satıcı ise B2B , alıcı ise B2C olarak ikiye ayrılır.

Piyasada fiyatları ortalama olarak 15.000 / 20.000 arası değişip paket içeriğine göre yükselip azalabilir.

B2C Nedir?

Açılımı “Business to Consumer” olan ve “İşletmeden Tüketiciye” anlamına gelen bir e-ticaret modelidir.

B2C’de fiyatlar ve ürünler açık ve net şekilde yayınlanır. Ürünün teslim koşulları, garanti koşulları, fiyatı ve diğer özellikleri üretici veya satıcı tarafından tek taraflı belirlenir ve tüketicinin önüne sunulur. B2C’de tüketiciler şahıs da olabilir perakendeci bir satış kanalı da. Burada tek bir müşteri kriteri yoktur ancak genel olarak müşteriler şirket olduğunda “B2B”, şahıs olduğunda ise “B2C” terimi kullanılır.

B2C Çeşitleri

B2C kendi içerisinde ikiye ayrılır.Birincisi; bugün oldukça sık kullandığımız sanal alışveriş mağazalarıdır. Sanal mağaza stoklarında bulunan ürünlere ve sipariş karşılığı üretici firmadan getirteceği ürünlerin üzerine kendi kar marjını ekleyerek satışa sunar. Bu mağazalardan online alışveriş yapan tüketiciler genellikle şahıstır ve siparişlerini kredi kartı veya havale yoluyla öedemelerini gerçekleştirirler. Kredi kartı ile ödeme işlemi “VPOS” denilen, İnternet üzerinden kredi kartlı alışveriş yapma olanağı sağlayan SSL sertifikalı bir ödeme mekanizmasıyla yapılır.

VPOS sistemi, günümüzde oldukça sık kullandığımız POS cihazlarının Internet’e uyarlanmış şeklidir. Sanal mağazalar VPOS kullanabilmeleri için VPOS hizmeti sunan bir bankayla e-ticaret sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Bu anlaşmayı imzalayan sanal mağaza ve banka müştereken tüketicinin uğrayabileceği kanuni her türlü mağduriyeti gidermek durumundadır.

İkincisi ise; üretici firmanın ürününü fabrika cıkış fiyatından sanal mağaza aracılığı ile tüketiciye veya perakendiciye satışını gerçekleştirmesidir. Burada sanal mağaza ürünün satış fiyatı üzerine belli bir yüzde koyarak satışların kendi sistemi üzerinden gerçekleşmesini sağlar. Sanal mağazanın belirleyeceği yüzde oranı genellikle %3 ila %10 arasında olur ve genellikle ithal ürünlerin yurt içinde satışına yönelik bir çalışma yapılır. Satışı yapılan ürünler belirli sektörlere aittir. Her ülkenin dış ticaret mevzuatı birbirine göre farklılık gösterdiğinden dolayı sektör çeşitlendirmesi dardır ancak ürün çeşitlendirmesi oldukça zengindir. Bu ikinci ayağında sanal mağazanın gümrük tarifelerini ve kargo maliyetlerini tam olarak online hesaplayabilen oldukça ciddi bir yazılıma ihtiyacı vardır. Sanal mağazanın dış ticaret uygulamalarına tam anlamıyla hakim ve gümrük işlemlerini takip eden bir ekibe ihtiyacı vardır.

E-Ticaret Yazılımı(Yeni sekmede açılır)

XML Modülü / Entegrasyonu Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Sanal Pos Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Sanal Pos Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Küçük İşletmeler İçin 5 Ücretsiz SEO Tekniği(Yeni sekmede açılır)

Pazariks E-Ticaret Sistemleri Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Author

admin

Comment (1)

  1. Pazaryeri Entegrasyonu Nedir? – SMM Panel Kur | Sosyal Medya Hizmetleri Sat ve Para Kazan
    05/10/2021 Cevapla

    […] B2C E-Ticaret Nedir?(Yeni sekmede açılır) […]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir