Sanal Pos, mağazada anında yapılan ödeme gibi o an içersinde yapma işlemini gerçekleştiren ve sonlandıran modüldür.
Başka bir açıklama ile mağazada kredi kartı ve ya banka kartı ile yapılan ödemenin dijital ortamda internet ile beraber yapılmasıdır.  Pos üzerinden işlem yapılabilmesi için fatura bilgisi ve siteye bağlı bilgiler talep edilir. Ödeme için ise kart bilgileri girildikten sonra bankaya ait sayfaya gidip onay kodu ile işlem onayı alınır. Bu süreçte kart bilgileri güvenli bir şekilde bankaya iletilir ve ve geri bildirim ile işleyen bir süreçtir.
Tabi işletmelerin Sanal Pos hizmeti alabilmesi için BDDK ve bankalar ile onaylı ödeme kuruluşlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu başvurular ile sözleşmeler yayınlanmalıdır. Banka onayından sonra sitenizdeki Pos modülü entegresi sağlanır ve ödeme alabilirsiniz. Dijital ortama sunmak istediğiniz verileri herkes ile paylaşmadan önce bir Sanal Pos edinmeniz işinizin devamlılığını sağlayabilir  🙂

İnternetten yapılan alışverişlerde kullanıcıların çok büyük bir kısmı banka ya da kredi kartlarını kullanarak ödeme yapabilmek istiyor. Yani bir E-Ticaret siteniz varsa ve online alışveriş imkanı sunuyorsanız, sanal mağazalarınızda daha çok satış yapabilmeniz için sitenizde sanal POS sistemi olması gerekli. Sanal POS sistemi; online alışveriş yoluyla ürün ya da hizmet sunan E-Ticaret sitelerinde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapabilmek için kullanılır. Klasik kredi kartlarının okutulduğu POS (Point of Sale) cihazlarının sanal versiyonu olarak ifade edilebilir ve VPOS (Virtual Point Of Sale) olarak da bilinir.

Ödeme yapılırken müşteriniz kartı POS cihazından geçirmek yerine kart bilgilerini online ödeme ekranından girer. Kullanıcının kart bilgilerini girdiği bilgileri sanal POS‘a ait bankaya iletilir ve işlem onayı alınır. Sanal POS’u bankalar üzerinden alabileceğiniz gibi ödeme kuruluşları üzerinden de alabilirsiniz. Bankalar üzerinden yapacağınız başvurular ödeme kuruluşları ile yapacağınız başvurulara göre daha çok zaman alır ve daha maliyetlidir. Bu yüzden ödeme kuruluşlarını tercih etmek aslında daha cazip bir seçenektir.

E-Ticaret Yazılımı(Yeni sekmede açılır)

E-Ticaret İçin SEO(Yeni sekmede açılır)

B2C E-Ticaret Nedir?(Yeni sekmede açılır)

WiMAX Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Pazariks E-Ticaret Sistemleri Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Author

admin

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir