XML Pazaryeri Modülü ise tüm pazaryerlerini birbirine bağlayan, stok ve fiyat durumunu oluşturan XML dosyalarıdır. Bu dosyalar belirttiğim gibi sayfaların urunler.xml linkinden ya da istenildiği zaman ürünlerin stok ve fiyat değişimine göre saatler içersinde yayınlanır. Ticari amaçla site açıyorsanız sahip olmanız gereken bir modül.

XML Entegrasyonu Özellikleri

XML entegrasyonu ile herhangi bir ürün ya da hizmet satan firmaların veya kişilerin farklı e-ticaret siteleri ile anlaşarak, satışlarını bu siteler üzerinden yapması mümkündür. E-ticarette son yıllarda yaygın olarak kullanılan XML entegrasyonu, e-ticaret sitelerine, gelişmiş diğer firmaların alt yapısından yararlanarak satış yapma imkanı verir. Firmaların ürünlerini; açıklamalara, ürün bilgilerine ve kategorilere göre sergilemeye yarar. Bu entegrasyona kaydedilen ürünler, diğer internet sitelerine kolaylıkla yerleştirilebilir.

XML entegrasyonu için e-ticaret sitesi ile tedarikçiler, toptancılar veya sözleşmeli distribütörler arasında anlaşma yapılması gerekir. Taraflar, XML prosedürleri ve standartlarında veri paylaşmayı veya veri yayını yapmayı kabul ederse, ilgili e-ticaret sitesinde veriler kullanılarak ürün ya da hizmet satışı yapılır. Tedarikçi firmanın ürün ya da hizmetlerini stok tutmadan satışa sunmayı sağlaması gibi e-ticaret siteleri için bazı avantajlı özellikler barındırır.

XML entegrasyonu çerçevesinde bir e-ticaret sitesine sipariş geldiğinde e-ticaret sitesi ürünü veya hizmeti tedarikçi firmadan temin eder ve müşteriye gönderir. Bazı durumlarda yapılan anlaşma çerçevesinde tedarikçi firma, ürünü doğrudan müşteriye gönderebilmektedir.

XML entegrasyonu yazılımı özel olarak kurgulanabilir. Sektöre, tedarikçi firmaya veya e-ticaret sitesinin tasarımına göre özgün XML entegrasyonu yazılımları kullanılabilir. Kurgulanmış hazır XML entegrasyonları da mevcuttur. XML entegrasyonu ile tedarikçi firmadaki ürünlerle ilgili stok, ebat ve fiyat gibi veriler zamanlanmış bir saatte diğer siteye otomatik olarak aktarılabilir. E-ticaret sitesinde yer alan ürünler de yine tüm detayları ile online pazaryerlerine ya da fiyat karşılaştırma sitelerine kolayca aktarılabilir.

XML entegrasyonunda üç temel unsur vardır;

• XML hizmeti sunan tedarikçi ya da kurum

• E-ticaret sitesi tarafında kullanılacak açık kaynak kodlu bir yazılım veya altyapı

• Açık kaynaklı e-ticaret sitesine XML yazılımlarını entegre etmek üzere tedarikçi entegrasyonu yazılımı veya entegrasyon modülleri

XML Entegrasyonunun Avantajları

XML entegrasyonu, e-ticaret sitelerinin işlerini kolaylaştıran süreçlerden biridir. E-ticaret sitelerine tedarikçilerinden temin ettikleri ürünleri veya hizmetleri tek bir adımla aktarmayı sağlar.

XML entegrasyonunun e-ticaret sitelerine sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır;

• XML entegrasyonu ile müşteriler ve tedarikçiler arasındaki iletişim gerçek zamanlı olarak yapılabilir.

• Entegrasyonun geliştirilmesi veya verilerin güncellenmesi kolaydır.

• Başka bir sitedeki ürün ya da hizmetler için paylaşılan siteye özgü fiyatlar tanımlanabilir.

• Stoksuz e-ticarete imkan verir.

• Başka bir e-ticaret sitesindeki ürün ve hizmetleri satmaya izin verir.

• Ürün bilgilerini tek tek elle kaydetmeye gerek yoktur.

XML Entegrasyonunun Dezavantajları

XML entegrasyonu avantajlarının yanında bazı dezavantajlar da barındırır:

• XML entegrasyonu, daha fazla trafik anlamına gelir. E-ticaret sitelerinin bu trafiği karşılayabilecek kapasitede olması gerekir. Bu da maliyetleri artırır.

• Güvenlik sorunu olan XML sağlayıcılar, verileri güncel olarak sunamaz. Bu durum stokları da güncel tutamaz. Bu sebeple stok ve tedarik problemleri ortaya çıkabilir.

• Sisteme sürekli yeni ürünler eklenmesi, ürün silinmesi, ürünlerin fiyat ve stok bilgilerinin sürekli güncellenmesi gibi işlemler sunucu performansına ek yükler getirir.

opencart b2b and b2c, opencart pazariks, opencart for b2b, opencart free b2b, opencart marketi, b2b in opencart, opencart b2b plugin, opencart b2b theme, e ticaret seo nedir, e ticaret seo teknikleri, e-ticaret seo eğitimi, e-ticaret seo ajansı, e-ticaret seo önerileri, e-ticaret seo kursu, e ticaret sitesi seo çalışması, e-ticaret seo çalışması, eticaret seo, eticaret seo teknikleri, eticaret seo çalışması, e ticaret için seo, e ticaret siteleri için seo nasıl yapılır, seo uyumlu e ticaret sitesi,

XML Modülü / Entegrasyonu Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Pazariks E-Ticaret Sistemleri Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?(Yeni sekmede açılır)

E-Ticaret Yazılımı(Yeni sekmede açılır)

Pazariks Dijital Pazarlama | E-Ticaret Yazılımı & SEO(Yeni sekmede açılır)

Pazariks Dijital Pazarlama | E-Ticaret Yazılımı & SEO(Yeni sekmede açılır)

Author

admin

Comment (1)

  1. Opencart KDV Dahil Fiyat Gir Modülü Kullanımı | Pazariks Dijital Pazarlama | Web Tasarım & SEO Dijital Dünyaya Adım Atın
    13/08/2021 Cevapla

    […] XML Pazaryeri Modülü Nedir? […]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir